Zapytania ofertoweproszę kierować na krakow@orlita.pl , krakow2@orlita.pl , gdansk@orlita.pl

UWAGA ZMIANA ADRESU!
Salon pozostaje przy Zakopiańskiej , ale z numeru 56 został przeniesiony pod numer 105, Centrum Handlowe SOLVAY PARK, poziom 0 tuż obok Media Markt.

Jak wybrać odpowiednią markizę na balkon lub taras?

markizy

Odpowiednio dobrana markiza zapewni komfortowy wypoczynek na tarasie w najbardziej słoneczne i pochmurne dni, zapewniając cień i ochronę przed deszczem. Kupując markizę należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, dzięki którym będziemy w pełni zadowoleni z wyboru.

Tarasy i balkony są zazwyczaj umieszczone po południowej lub południowo-zachodniej stronie budynku. Dzięki temu pokoje mają zapewnione naturalne oświetlenie, a taras czy balkon są idealnym miejscem na wypoczynek podczas ciepłych dni. Jednak im cieplejsze i słoneczniejsze dni, tym pokoje sąsiadujące z tarasem są bardziej nagrzane, a sam taras staje się miejscem niemożliwym do wysiedzenia. W takich wypadkach najlepszym rozwiązaniem staje się właśnie markiza.

Lekkie zadaszenie może zacieniać cały taras lub tylko jego część. Warto prześledzić przed zakupem jak wygląda nasłonecznienie balkonu, gdzie pojawia się i jak przechodzi cień w miarę upływu dnia. Warto się zastanowić czy chcemy przyciemnić cały taras czy tylko jego część, pozostawiając nasłoneczniony kawałek by móc się np. swobodnie opalać.

markizy balkonoweWybierając markizę tarasową, czyli z ramionami przegubowymi, mamy możliwość częściowego wysunięcia poszycia przy zachowanym kącie nachylenia. Tańszym rozwiązaniem są markizy balkonowe, czyli z bocznymi ramionami. Ich zastosowanie jest bardziej ograniczone gdyż dysponujemy znacznie mniejszymi wymiarami wysięgu. Kąt nachylenia zależy od stopnia wysunięcia. Na tarasie raczej nie będą stanowiły dobrego rozwiązania.

Kluczowe jest również dokładne zmierzenie wymiarów. Pamiętajmy o wymogach konstrukcyjnych i kątach nachylania. Szerokości markiz balkonowych wahają się od 100 do 500 cm, a tarasowych od 200 do 700 cm (wysięg). Trzeba zwrócić uwagę również na kąt nachylenia. Ramiona służą do rozwinięcia lub złożenia materiału, który zwijany jest na rurę nawojową. Markizę przymocowuje się najczęściej do ściany, do płyty balkonu powyżej lun do krokwi.

markiza tarasowaMarkizy tarasowe możemy podzielić na trzy główne grupy: kasetowe, półkasetowe oraz zwykłe bez kaset (mogą być z dodatkowym daszkiem). Najdroższe są wersje kasetowe, lecz jednocześnie są najbardziej trwałe i będą służyć przez długie lata. Schowane w kasetach nie są narażone na zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne – wiatr, słońce, śnieg czy grad. W wypadku markiz bez kaset najlepiej montować je pod zadaszeniem oraz dobrze jest zwrócić uwagę na sposób jej demontażu, dzięki czemu zabezpieczenie na zimę staje się wygodniejsze i szybsze. Dla niektórych ważnym elementem jest sposób sterowania. Istnieją markizy rozwijane ręcznie na korbkę albo z napędem elektrycznym (zazwyczaj sterowane zdalnie lub przy pomocy wyłącznika). Droższe modele są również wyposażone w różnego rodzaju akcesoria takie jak czujniki wiatru oraz słońca.

Istotne są materiały z których wykonano poszycie. Muszą być mocne, trwałe i impregnowane. Poszycia renomowanych firm wykonane są z gęstotkanego poliakrylu barwionego w masie, a tanie, najczęściej sprowadzane jako gotowe wyroby, z polipropylenu barwionego powierzchniowo. W tym drugim przypadku barwnik może się ścierać w miarę użytkowania. Impregnacja pomaga zapobiegać powstaniu pleśni czy butwieniu oraz ogranicza przywieranie kurzu. Nasiąknięta markiza wymaga wysunięcia w celu wysuszenia, gdy tylko pogoda się poprawi.

Markiza to element ozdobny elewacji budynku, musi więc się dobrze prezentować.

Dla ułatwienia wyboru podajemy maksymalne wymiary różnych typów markiz:

Markizy balkonowe:
Balkonowa poręczowa wysięg zawsze 70 cm , szerokość 100 – 500 cm
Balkonowa wysięg 100; 140; 180 cm, szerokość 100 – 500 cm
Balkonowa kasetowa wysięg 100;140 cm, szerokość 100 – 500cm

Markizy tarasowe:
Bezkasetowa z belką nośną wysięgi 160; 210; 260; 310; 360; 410*, szerokość 200 – 700
Półkasetowa wysięgi 160; 210; 260; 310; 360* , szerokość 210 – 700 cm
Pełnokasetowa wysięgi 160; 210; 260; 310; 360* , szerokość 210 – 600 cm

*/ zależne od szerokości

Napisz do nas

Administratorem danych osobowych jest firma ORLITA sp. jawna z siedzibą w Krakowie 31-301, ul. Chełmońskiego 11a Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania pytania.

Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści danych i prawo poprawiania danych.

We speak English GB
Wir sprechen Deutsch DE
Мы говорим по-русски RU
* - pola obowiązkowe

Punkty sprzedaży

Dlaczego my?

Doświadczenie

Doświadczenie

Kilkadziesiąt lat doświadczenia w branży osłon przeciwsłonecznych na polskim i światowym rynku

Kompetencja

Kompetencja

Rozumiemy potrzeby Klientów i wspieramy ich naszą wiedzą i doświadczeniem

Gwarancja jakości

Gwarancja jakości

Potwierdzona opiniami Klientów

Design

Design

Tworzymy własne kolekcje aby sprostać trendom

O nas

Firma ORLITA działa od 1991 roku. Od samego początku specjalizowaliśmy się w produkcji rolet zewnętrznych oraz innych osłon przeciwsłonecznych , jak żaluzje, markizy czy rolety tekstylne. W myśl zasady „jakość sama się obroni”, nastawiliśmy się na produkty wysokiej jakości, konkurencyjne ceny przy jednoczesnym zastosowaniu najlepszych materiałów.

---

---

© 1991-2023 orlita.pl Kopiowanie zabronione.