W związku z zaistniałą sytuacją zachęcamy do składania zapytań i zamówień bez wychodzenia z domu: telefonicznie: 12 268 00 18, 608 618 511 lub mailowo: krakow@orlita.pl.

Nasi doradcy wyposażą Państwo w niezbędne e-wzorniki, e-instrukcje oraz we wskazówki jak dokonać pomiarów a nawet montażu niektórych produktów samodzielnie.

Natomiast wszystkie dokonywane przez nas pomiary i montaże odbywają się z zastosowaniem niezbędnych środków ostrożności i higieny.

Rolety czy żaluzje? 6 kroków aby wybrać – poradnik

rolety i żaluzje w domu

Dokonując wyboru, pamiętajmy, że innymi właściwościami charakteryzuje się żaluzja a innymi roleta.

Roleta to tkanina nawijana na wałek. Wałek może być odsłonięty (roleta wolnowisząca lub mini) lub schowany w kasecie w kolorze ramy okna. Prowadnice utrzymują materiał w odpowiedniej pozycji i nie przepuszczając światła po bokach (typ prestiż).

Żaluzje czyli system poziomych lameli ustawianych przez użytkownika pod dowolnym kątem. Z pewnością są równie popularne jak rolety. Posiadają możliwość regulacji stopnia wpadania światła do pomieszczenia. Można je również opuścić lub przesunąć na żądaną wysokość. Dostępne na rynku są żaluzje poziome: aluminiowe i drewniane a także żaluzje pionowe czyli wertikale.


Do kategorii pomiędzy roletami a żaluzjami zaliczyć można żaluzje plisowane zwane niekiedy roletami plisowanymi czyli po prostu plisami. Ciężko je skategoryzować do rolet czy żaluzji. Ani nie posiadają wałka na który by były nawijane ani nie pozwalają na ustawienie lameli pod dowolnym kątem. System plis jest jednak bardzo sprytnie przemyślany pozwalając użytkownikowi na dużą swobodę w sterowaniu dostępem światła do pomieszczenia. Są najlepszym rozwiązaniem dla okien o nietypowych kształtach.

żaluzje plisowane

Oto kilka przydatnych porad, którymi można się posłużyć przy wyborze rolet lub żaluzji

1. Funkcja – zarządzanie słońcem
Na początek należy się zastanowić czy osłona ma być zawieszona we wnęce okiennej czy też ma zasłaniać światło szyby i być powieszona na oknie. Obydwa rozwiązania cechują inne właściwości i jest to pierwszy, najważniejszy krok przy wyborze osłon. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „IDEALNE DUETY CZY SPRYTNE SINGLE. JAKIE OSŁONY DO WNĘTRZ?

2. Sterowanie
W zależności od rodzaju osłon mamy do wyboru sterowanie ręczne lub elektryczne za pomocą pilota, przycisku lub smartfona. W przypadku żaluzji 50 mm, rolet wolnowiszących o dużych gabarytach lub też zamontowanych na wysokościach i w miejscach trudno dostępnych zalecane jest użycie sterowania elektrycznego. Posiadacze tzw. inteligentnego domu z pewnością dołączą sterowanie roletami czy żaluzjami do swojego domowego systemu.

3. Design
I tutaj mamy cały festiwal faktur, kolorów, wzorów, materiałów i akcesoriów do żaluzji i rolet. Najważniejsze aby dobrać produkt odpowiednio do charakteru wnętrza. Przy wyborze pomoże nasz pracownik, który podczas wizyty u Państwa w domu czy biurze doradzi a przede wszystkim dysponuje wzornikami materiałów aby na miejscu dopasować idealny wzór i kolor.

4. Materiał – właściwości
Do wyboru materiały o różnym stopniu przepuszczalności światła, termoizolacyjności i gramaturze itp. Naturalne, syntetyczne, wzmacniane, z atestami higienicznymi, niepalne, odporne na wilgoć, postarzane, impregnowane itp. Wszystko w zależności od indywidualnych potrzeb Klienta.

5. Czyszczenie i konserwacja
Oprócz rolety rzymskiej, tkaninę której możemy zdjąć i w całości włożyć do pralki, pozostałe osłony wymagają delikatniejszego traktowania podczas czyszczenia. Żaluzje i rolety czyścimy przecierając wilgotną ściereczką. Żaluzje, ze względu na swoją budowę wymagają więcej pracy przy czyszczeniu. Na rynku dostępna jest specjalna szczotka w kształcie palców, która nam ułatwi ten proces.

6. Trwałość i cena
Trwałość zależy od jakości. Zarówno rolety jak i żaluzje są na tyle trwałe, na ile dobrej jakości są ich komponenty oraz precyzja z jaką zostały wykonane. Niestety w obecnych czasach jakość osłon znacznie spadła poprzez tendencję konsumentów do zaopatrywania się w gotowe, niskiej jakości produkty w hipermarketach. Pojawiło się również wiele producentów, którzy korzystają z tanich komponentów sprowadzonych z krajów Dalekiego Wschodu. Zarówno u nich, jak i w hipermarketach jakość idzie w parze z ceną. Zalecamy korzystanie z usług firm, które zaopatrują się w sprawdzone, wysokiej jakości komponenty. A ich doświadczeni pracownicy dołożą wszelkich starań aby wyprodukować bezusterkowy produkt. Tylko wtedy mamy gwarancję, że tkanina na naszej rolecie nie wyblaknie po kilku miesiącach a jej mechanizm nie rozleci się w rękach naszego super-sprytnego dziecka.

Napisz do nas

Administratorem danych osobowych jest firma ORLITA sp. jawna z siedzibą w Krakowie 31-301, ul. Chełmońskiego 11a Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania pytania.

Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści danych i prawo poprawiania danych.

We speak English GB
Wir sprechen Deutsch DE
Мы говорим по-русски RU
* - pola obowiązkowe

Punkty sprzedaży

Dlaczego my?

Doświadczenie

Doświadczenie

Kilkadziesiąt lat doświadczenia w branży osłon przeciwsłonecznych na polskim i światowym rynku

Kompetencja

Kompetencja

Rozumiemy potrzeby Klientów i wspieramy ich naszą wiedzą i doświadczeniem

Gwarancja jakości

Gwarancja jakości

Potwierdzona opiniami Klientów

Design

Design

Tworzymy własne kolekcje aby sprostać trendom

O nas

Firma ORLITA działa od 1991 roku. Od samego początku specjalizowaliśmy się w produkcji rolet zewnętrznych oraz innych osłon przeciwsłonecznych , jak żaluzje, markizy czy rolety tekstylne. W myśl zasady „jakość sama się obroni”, nastawiliśmy się na produkty wysokiej jakości, konkurencyjne ceny przy jednoczesnym zastosowaniu najlepszych materiałów.

Nasze punkty sprzedaży

Kraków, ul. Zakopiańska 56, tel. 12 268 00 18
Kraków, ul. Chełmońskiego 11A, tel. 12 623 04 65
Gdańsk, 80-209 Chwaszczyno, ul. Boczna 23, tel. 660 070 808
Wieliczka, Sułków 298, tel. 12 256 20 00

Nasi partnerzy handlowi

Bielsko-Biała, ul. Olszówka 15, tel. 33 812 24 24
Mszana Dolna, ul. Piłsudskiego 10, tel. 18 331 10 58
Niepołomice, ul. Targowa 4J, tel. 12 281 31 98
Jasło, ul. Czackiego 9, tel. kom. 533877077
Do pobrania | Polityka prywatności | Promocje |Pliki cookies| Współpraca | Mapa strony      Zapraszamy do naszych salonów w miastach: Kraków, Gdańsk, Wieliczka.

© 1991-2019 Orlita.pl. Kopiowanie zabronione.